۱۳۹۸/۰۷/۳۰
تاریخچه بندر دلوار
۱۳۹۴/۰۵/۱۱ ۰۰:۴۲:۰۹
مي خواهيم حول كلمه اي قلم بزنيم و براي شما تبيين نماييم كه وقتي نام آن را مي شنويد احساس غرور ، سرافرازي ، غيرت و رشادت در شما اوج مي گيرد .
نه تنها شما كه خواننده مطلب مي باشيد همه آزادگان اين سرمستي و شور را در اين كلمه مي بينيد .
خيلي مقدمه چيني ننماييم مگر چيست ؟ آري كلمه دلوار همه اين صفات فوق را در خود دارد .اين اوصاف بواسطه كوچه و خيابان و در و ديوار نيست بايستي علت ديگري داشته باشد تا آدمي را به وادي آن رهنمون سازد . آري زيبايي آن ، صفاي آن ، رونق آن ، را مي بايست در ساكنين آن جست زيرا ارزش هر گلزاري به گلهاي اندرون و خاصيت آنهاست و گرنه زمين ، حصار در كره خاكي فراوان است .در ابتدا كه اين كلمه را مي شنويد يا بر تابلو يا صفحه اي مشاهده مي كنيد علاقمند مي شويد كه معناي آن را بدانيد و با زبان الكن خود بگوييم كه :كلمه دلوار از نظر لغوي تركيبي از دل + باز و دل + بار مي باشد كه اولي آن به گشاده دلي و دست و دل بازي است كه گويند ماندگاري هر نامي به سخاوتمندي اوست و دومي به دلاوري و و سلحشوري و مردانگي است كه گويند مردان و زنان نامي بواسطه پايمردي و ايثار در همه ادوار زنده اند و فراموش ناشدني مي باشند .
دلوار در 30 كيلومتري جنوب شهر بوشهر مركز استان و مركز تلاقي حداقل 5 شهرستان مهم استان قرار گرفته است از غرب به آبهاي نيلگون خليج هميشه فارس و از شرق به كوههاي خاشع زاگرس محدود ميگردد . اين شهر داراي موقعيتهاي برجسته اقتصادي ، جهانگردي و فرهنگي مي باشد كه آنرا با بقيه شهرهاي استان متمايز كرده است هر چند با توجه به نام پر آوازه آن عمران و آبادي قابل توجهي نداشته است و آن چه وجود دارد بواسطه الطاف كريمانه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران بوده است .
با مقدمه اي كه این مطلب دارد هر خواننده اي را كنجكاو مي كند مگر دلوار چه نقشي در تاريخ دارد كه ديار عشق و شور و مردانگي لقب گرفته است مگر قطعه اي از مدينه يا كربلا يا نجف است بلي براي عزيزان بگوييم اينها كه گفتيم نيست ولي هست . از نظر اقليمي فاصله زياد است از نظر تقدس هم به گرد آنها نمي رسد اما آن چيزي كه ما را مدعي دلوارگي به آن مي كند عشق مردان و زنان اين ديار ، رفتار ، كردار و گذشته نياكان ما اينقدر ارزشمند بوده و هست كه با عزت و افتخار بگوييم گذشتگان ما الگويي بجز جگر گوشه هاي پيغمبر(ص) و زهرا(س) و علي(ع) نداشته اند و قداست شهر ، نيز بواسطه همين نوكري آنهاست .بگذاريد بازهم به جزئيات وارد شويم و اظهار نمائيم .
اينجا ديار راد مرداني است كه حسين(ع) را الگوي خود قرارداده و مرگ با عزت را بر زندگي ذلت بار ترجيح دادند اينجا شهر رئيسعلي است اينجا محل مبارزه سرداري سرافراز است كه ايران اسلامي به مبارزات آن با پير استعمار انگليس فخر مي ورزد در اينجا انفاس مبارك شهيد رئيسعلي دلواري بركالبد آن دميده شده است .در اينجا وجب به وجب آن شاهد حضور سرداران و سربازان بزرگ استان از دشتي، دشتستان ، ديركنگان ، گناوه ، ديلم ، جم مي باشد كه به ياري دلير مردان تنگستان و بوشهر آمده بودند ديار پرخاطره اي است كه هر آزاده اي را بياد رشادتهاي مردان و زنان اين خطه مي اندازد .هنوز از نام دلوار قلب اهريمنان و سردمداران كفر مي لرزد تلخ ترين شكست تاريخ انگليس در اين سرزمين رقم خورده است هنوز فرياد دخيل سربازان هندي و ژنرال هاي انگليسي به گوش مي رسد و هم اكنون صداي ننه كجور را به خوبي مي توان شنيد .
فلكه ورودي شهر دلوار قرين به تنديس نخل بلند پايداري جنوب شهيد رئيسعلي دلواري است كه هر عزيزي هنگام مشاهده آن متوجه رشادتهاي اين رادمرد تاريخ و ياران وفادارش خواهد نمود .مزيد اطلاع ننه كجور به معني نخل خرما ميباشد واز آنجاي كه نخلهاي صحراي دلوار بلند بوده است هنديها ي كه براي قطع كردن اين درختان اقدام ميكردند آنها را مادر ساير درختان ميناميدند وهر تبر كه ميزدند با خود ميگفتند «اي ننه كجور تقصير ما نهي تقصير سركار هي » يعني اينكه فرمانده انگليسي به ما دستور داده كه ما اي كار را انجام بدهيم وگرنه ما خود مايل نميباشيم. گذشتگان ما تعريف كرده اند كه تا مدتها بعد از شهادت رئيسعلي احساس فرياد ننه كجور در باغهاي دلوار ميشد همانگونه كه بعد از مدتها كه از رحلت پيامبر اعظم(ص) گذشته بود ستونهاي مسجد هنانه ناله ميكردند.
بازگشت به ابتدای صفحه